Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny wywodzi się z Japonii i swoje źródła ma w filozofii zen. Właśnie dlatego, najważniejszymi elementami minimalizmu pozostają spokój, prostota i uporządkowanie. Projektowanie wnętrz w stylu minimalistycznym odbywa się wedle zasady: im mniej, tym lepiej. Minimalizm, chociaż ma swoją półwieczną tradycję, to największe triumfy święci w ostatnich latach.

Projektowanie wnętrz minimalistycznych – styl nie dla wszystkich

Warto podkreślić, że osoby zafascynowane stylem glamour na pewno nie będą dobrze czuć się we wnętrzach, w których brakuje bibelotów, rozmaitych dodatków, dekoracji czy też firanek, a właśnie taki jest minimalizm. W tym tkwi jego urok. Podstawą musi być harmonia, a także ład. Nie ma w ogóle miejsca na przypadkowe wybory pod wpływem chwili, a cała aranżacja zawsze wyróżnia się dokładnym rozplanowaniem każdego detalu, począwszy od kolorystyki, poprzez zastosowane formy mebli aż do końcowego efektu. Wydaje się, że jedynie ci, którzy są zorganizowani i w miarę perfekcyjni będą w stanie docenić piękno minimalizmu.

minimalistyczne wnetrze

Przestronność, jasność, użyteczność

Pomieszczenia, zaaranżowane według tego stylu, powinny dawać odczucie przestronności, ale jednocześnie wielkiej harmonii oraz porządku. Stąd otwarte przestrzenie i wielkie wyczulenie na wyeliminowanie wszelkich zbędnych mebli czy też detali. Dominują niezwykle proste formy, a charakterystycznym elementem projektowania wnętrz w tym stylu stały się meble kuchenne bez uchwytów i z lakierowanymi blatami oraz meble pokojowe z gładkimi i jednolitymi powierzchniami. Znakomicie sprawdzają się też meble modułowe.
Trzeba przy tym zaznaczyć, że wszystkie elementy muszą wyróżniać się funkcjonalnością. W każdym razie, meble będą pozbawione uchwytów czy klamek, ale wyposażone w elektrycznie otwieranie na dotyk. Nawet kontakty z reguły nie występują w takich pomieszczeniach, za to światło jest włączane na czujnik ciepła lub ruchu. Oczywiście nie ma też mowy o abażurach i jeżeli już oświetlenie pozostaje widoczne, to musi mieć formę bardzo prostą i gładką.

Ograniczenie kolorów

Trudno sobie wyobrazić styl minimalistyczny z wieloma barwami na ścianach oraz elementach wyposażenia. Nawet w tej materii zaleca się umiar, więc projektowanie wnętrz w tym stylu zmierza do maksymalnego ograniczenia zastosowanych kolorów w pomieszczeniach. Najczęściej pojawia się biały, czarny, niekiedy szarości. Bywają nawet mieszkania, których występują jedynie dwa kolory. Niektórzy jednak decydują się na detale w innych kolorach, np. czerwieni.

Jedno jest pewne, jeżeli ktoś ma tendencję do pozostawiania różnych rzeczy na wierzchu, lubi pochwalić się zdjęciami rodzinnymi, a na stole położyć piękny obrus oraz wazon z kwiatami, to na pewno nie powinien kierować się modą i decydować na styl minimalistyczny, ponieważ będzie się źle czuć w takim pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 18 =